The Frame House

Konkurs Międzynarodowy Low Cost House

Rodzaj projektu

Konkursy

Rok

2020

Miejsce

I

Konsultacje

mgr. inż. arch. Magdalena Wałek

Konkurs

międzynarodowy

Ideą projektu jest stworzenie budynku składającego się z mieszkalnych modułów do stalowej ramy, stanowiącej również główny element konstrukcyjny obiektu. Pozwoliło to na otwarcie nowych możliwości, gdzie pojedyncze domy, moduły mogą zostać połączone w szybki oraz efektywny sposób. Moduły zostały wykonane z prefabrykowanych elementów, które uczyniły konstrukcję bardziej przyjazną środowisku oraz pozwoliły na użytkowanie obiektu zarówno tymczasowo jak i na stałe. Pozwala to również na montaż budynku na każdym gruncie oraz powierzchni.  Podstawowym materiałem wykorzystanym przy konstrukcji zostało drewno, ze względu na jego dostępność w praktycznie każdym zakątku świata. Drewno można również zastąpić innymi materiałami, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prefabrykowanymi elementami użytymi do konstrukcji są rury doprowadzające wodę i wentylacyjne oraz główna rama konstrukcji. Rama posiada specjalne elementy do których montowana jest pozostała część konstrukcji np. za pomocą śrub, ukształtowane w sposób zapobiegający rozłączeniu lub poluzowaniu łączeń konstrukcji. Wszystkie drewniane elementy konstrukcyjne są łączone za pomocą specjalnie przygotowanych otworów orz kołków.

The Frame House  został zaprojektowany zgodnie z kilkoma zasadami kształtowania pasywnego budynków. Aranżacja pomieszczeń oraz usytuowanie budynku dopasowane zostało do odpowiednich stron świata, północna strona budynku nie posiada okien oraz została przeznaczona na pomieszczenia techniczne. Od południowej strony przewidziane zostały okna, na tyle duże, aby projekt dalej pozostał nisko kosztowy oraz aby wpadała odpowiednia ilość świtała oraz powietrza.

Kierując się ekologią, dom posiada wbudowane dodatkowe udogodnienia pozwalające na mniejsze zużycie wody oraz elektryczności. Dom ogrzewamy jest podziemnym systemem rur dzięki, którym zimne powietrze ogrzewa się przez ziemię, ciepłe natomiast jest ochładzane. Taki system zapewnia komfortowe życie bez produkcji zanieczyszczeń.  Budynki posiadaj zbiornik gromadzący, oczyszczający i doprowadzający wodę deszczową do domu oraz zbiornik odprowadzający szarą wodę, oczyszczający ją i doprowadzający do domu. Oczyszczona szara woda służy do spłukiwania ustępów, natomiast oczyszczona woda deszczowa do podlewania roślin, a nawet w trudniejszych warunkach do prania, kąpieli.

Największą zaletą projektu jest jego modularność. Dzięki trzem rodzajom modułów może on zostać dopasowany do każdego użytkownika, zarówno dużych i małych rodzin, jak i osób żyjących samotnie. Moduły oddzielone są od siebie wspólnym tarasem, który ułatwia oraz stwarza możliwości dla mieszkańców do stworzenia większych wspólnot, zacieśniania więzi oraz spędzania wspólnie wolnego czasu.