Tarasy Krzesowskie

Koncepcja zagospodarowania dzielnicy Zesławice w Krakowie

Rodzaj projektu

Konkursy, Projekty architektoniczne

Rok

2022

Semestr

V

Politechnika Śląska

Projekt wykonany w ramach toku studiów

Zespół projektowy

Julia Wiśniewska, Hanna Caputa, Katarzyna Briańska, Katarzyna Sznabel, Barbara Wątrobska, Jakub Osowski

Konkurs

Na zagospodarowanie terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w dzielnicy Zesławice w Krakowie

Miejsce

Finalistka

Lokalizacja

Kraków dzielnica Zesławice

Wykonano 9 analiz: analizę własnościową ,usługową, terenów zielonych, hipsometryczną uzbrojenia terenu, środowiskową, gęstości zaludnienia oraz komunikacyjną. W oparciu o analizy zostały opracowane wytyczne projektowe: zostały uwzględnione tereny zieleni w dobrym stanie do zachowania, istniejące trasy piesze i drogi- polepszenie ich stanu i przeprojektowanie z zachowaniem ich przebiegu, główne wjazdy i wejścia łączące projekt z istniejąca infrastrukturą. Na podstawie wytycznych powstał plan regulacyjny.

Głównym elementem założenia stała się trasa społeczna łącząca najważniejsze elementy projektu. Zaczyna się ona w pobliżu starej cegielni kopułowej, która była pierwsza cegielnią tego typu w Europie, prowadzi promenadą przez rzekę mija zespół szkół i przedszkola oraz obiekt wystawowy i trafia do drugiego ważnego punktu- lokalnego rynku-miejsca gdzie trasa społeczna rozgałęzia się w stronę zachodnią-promenadę prowadząca do targu z ogródkami społecznymi i łąkami kwietnymi oraz w stronę południową- prowadzącą do wielkopowierzchniowego parku obejmującego: skateparki, strefę sportową, ogrody sensoryczne, edukacyjne, japońskie, świateł, łąkę eventową oraz stawy retencyjne.

Z obszaru parku trasa prowadzi do ostatniego punktu-Muzeum Cegły i Gliny-nawiązujące do tożsamości miejsca- starej cegielni oraz dawnej kopalni. Za budynkiem muzeum znajdują się również mieszkania treningowe oraz biblioteka z ogrodem doświadczeń. Zabudowa jest bardziej zwarta w centrum założenia i poprowadzona liniowo na obżeżach. Dodatkowymi atrakcjami założenia są również: centrum aktywności rodzinnej, park z placem wielofunkcyjnym, dom wielopokoleniowy, ogólnodostępna szklarnia. Zaprojektowana została również zabudowa co-housingowa. Mieszkańcy mogą korzystać z usługi car-sharingu, komunikacji autobusowej, parkingów podziemnych i naziemnych.

W projekcie zostały również zaproponowane rozwiązania ekologiczne takie, jak: zielone dachy, dachy pokryte panelami fotowoltaicznymi ,zielone korytarze, ogrody deszczowe, stawy retencyjne, rowy retencyjne, place wodne, parkingi z nawierzchni przepuszczalnej, łąki kwietne. Istniejąca zieleń została zachowana, zarośla przeprojektowane. Mieszkańcy osiedla mogą korzystać z publicznego transportu, ścieżek rowerowych oraz car-sharingu- zmniejszając emisję zanieczyszczeń. Przystanki autobusowe posiadają zadaszenia fotowoltaiczne zasilając tym samym pobliskie latarnie, natomiast wiaty rowerowe zyskały zielone zadaszenia.

Na terenie parku powstałego w miejscu rewitalizowanej kopalni, zaprojektowane zostały takie funkcje jak: plac wielofunkcyjny z fontannami i placykami wodnymi, place zabaw dostosowane również do osób niepełnosprawnych, place sportowe, zewnętrzne siłownie, skate parki, trampoliny, strefy wypoczynku oraz strefa gastronomiczna, zadaszenia i enklawy zieleni.

W parku powstały również: ścieżka zdrowia z strefami sportowymi oraz ściankami solankowymi, trasy spacerowe z miejscami do grillowania, altankami, łąką piknikową z hamakami, łąkami kwietnymi, zielonymi tunelami, ogródkami społecznymi, sadami, stawem retencyjnym, zielonymi górkami oraz wiatami rowerowymi i instalacjami artystycznymi.

Każda przestrzeń posiada wewnętrzne place zbaw, place sportowe, strefy wypoczynku, ogrody deszczowe. Większość budynków posiada również dostęp do szklarni oraz ogródków społecznych kierowanych do mieszkańców konkretnych budynków.

Przedstawiono również koncepcyjny rozkład pomieszczeń i mieszkań w każdym z typów zabudowy. Zaproponowane zostały lokalne świetlice przeznaczone do spotkań i zajęć dostosowanych i dostępnych dla każdej grupy wiekowej. Każdy z obiektów posiada wewnątrz wózkownie oraz rowerowanie. W niektórych budynkach znajdują się również usługi zlokalizowane w parterach takie, jak sklepiki, lokalne czytelnie, a nawet pomieszczenia wystawowe.

W przestrzeniach pomiędzy budynkami mieszkaniowymi można zarówno wypoczywać, spotykać się z sąsiadami, spędzać czas z rodziną, uprawiać sport i bawić się z dziećmi na placach zabaw.