Kolorowe Przedszkole

Koncepcyjny projekt przedszkola w okolicy Trzech Stawów w Katowicach

Rodzaj projektu

Projekty architektoniczne

Rok

2020

Semestr

IV

Politechnika Śląska

Projekt wykonany w ramach toku studiów

Lokalizacja

Katowice ul. gen. Kazimierza Pułaskiego

Projekt

Koncepcyjny

Głównym założeniem projektu było stworzenie miejsca atrakcyjnego dla dzieci, w którym będą mogły się zarówno rozwijać, uczyć, jak i bawić, przy jak największym bezpieczeństwie. Obiekt dzięki swojej okrągłej, zróżnicowanej formie wyróżnia  się na tle otoczenia (dróg, prostopadłościennej zabudowy oraz przestrzeni otwartych o płaskim ukształtowaniu terenu) stanowiąc dzięki temu miejsce łatwe do zapamiętania dla dzieci, odnalezienia w terenie, stanowiąc dominantę.

Kontrast obiektu na tle otoczenia wzmaga również kolorowa elewacja oraz duże przeszklenia. Budynek uzyskał formę parterową, aby ułatwić najmłodszym jak najprostsze i bezpieczne poruszanie się, a pomieszczenia służbowe oraz techniczne zostały oddzielone jak najdalej od miejsc przebywania dzieci, bez możliwości ich dostępu. Dodatkowo wszystkie drzwi prowadzące z korytarza głównego otwierają się do wewnątrz pomieszczeń zwiększając bezpieczeństwo dzieci.

Wejście główne powstało we „wcięciu”, po to aby w niecodziennej formie obiektu użyteczności publicznej nakierować na nie użytkowników intuicyjnie. Strefa wejściowa została zaprojektowana tak, aby przyciągać uwagę dzieci, szczególnie podczas momentu rozstania z opiekunami, i wywołać w nich jak najlepsze emocje i chęć do zabawy poprzez „las drzew”-słupów w szatni, wystawę ich prac oraz oś widokową na kolorowy ogród.

W centrum obiektu zaprojektowane zostało atrium, w którym mieści się edukacyjny ogród. Dzieci mogą nauczyć się min. podstawowych kolorów, różnych gatunków drzew, krzewów, kwiatów, umożliwia ono zabawę oraz naukę jednocześnie. Ulokowanie ogrodu pośrodku budynku znacząco zwiększa bezpieczeństwo bawiących się dzieci, oraz zapewnia możliwość lepszego „nadzoru” dzieci poprzez przeszklenia okalające atrium.

Bawiące się dzieci można obserwować i pilnować każdego miejsca. Zastosowanie dodatkowych atriów umieszczonych pomiędzy salami zajęć umożliwia lepszy dostęp światła oraz powietrza do sal dodatkowo zapewniając bezpieczne, oddzielone miejsce do zabawy.

Konstrukcja obiektu została wykonana z wylewanego betonu zbrojonego. Zastosowanie tego materiału pozwoliło uzyskać idealnie obłe kształty okręgu zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz budynku. Elewacja została pokryta tynkiem, dzięki któremu udało się uzyskać wielokolorowość przedszkola. Dach każdego modułu jest dachem płaskim o lekkim spadku 4% pokrytym papą nawierzchniową. Zastosowanie wewnętrznego podwieszanego sufitu zapewniło większą estetykę wnętrza oraz możliwość ukrycia systemu odprowadzania wody deszczowej. Podłoga wewnątrz przedszkola pokryta została drewnianymi panelami, wprowadzającego ciepło oraz domową atmosferę.

Przedszkole poza wewnętrznymi atriami jako miejsce zabawy posiada również zewnętrzny plac zabaw w formie kół połączonych obłymi ścieżkami. Każde pole posiada inny kolor symbolizując inną strefę zabawy oraz urządzeń. Znajdują się tutaj urządzenia w postaci bardziej tradycyjnej np. autko, zamek, huśtawki i zjeżdżalnie, jak i zabawki w postaci kształtów pobudzających dziecięcą wyobraźnie.