Kodeks dobrych praktyk ekologicznych
Projekt książeczki dla dzieci
Rodzaj projektu
Konkursy, Projekty graficzne
Rok
2020
Miejsce
Udział w konkursie
Politechnika śląska
Projekt wykonany w ramach toku studiów
Semestr
IV
Projekt został wykonany w postaci “książeczki” składającej się “harmonijkowo”, zapakowanej w pudełeczko.
Idea projektu opiera się na przykuciu uwagi zarówno osobób młodszych, jak i starszych, za pomocą bardzo zróżnicowanej kolorystki oraz ciekawych ilustracji. Smutne obrazki sugerują, czego należy się wystrzegać i jak nie postępować, wesołe natomiast obrazują dobre, ekologiczne zachowania zgodnie ze śmietkowymi zasadami.
Celem projektu było stworzenie edukacyjnej książeczki edukacyjnej kierowanej głównie do najmłodszych. Projekt od początku zakładał w 100% pracę samodzielną, bez korzystania z “gotowych” zasobów według własnego pomysłu. W ramach opracowania zostały zaprojektowane oraz wykonane grafiki-kolorowe ikonki, których celem jest przyciągniecie uwagi oraz zajęcie dziecka.
Ważna jest również sama mimika ikonek, bowiem smutne minki obrazują rzeczy wykonywane w sposób zły, niepoprawny, ilustrowany również przez tekst dostarczony przez PZO (organizatora i pomysłodawcę projektu).Wesołe minki ikonek obrazują sposoby w jakie należy wykonywać dane czynności.
Obrazki w sposób pośredni ilustrują i nauczają dzieci w sposób dla nich przyjazny. Zwracają uwagę na ważne sprawy takie, jak: marnowanie jedzenia, ekologia, segregacja, marnotrawco wody.
Książeczka składa się z 5 stron poruszając zróżnicowaną tematykę: ekologicznie w domku i ogródku, naturalnie w kuchni, bezpiecznie w twoim pokoju, oszczędnie w łazience, czysto w Gliwicach. Zaprojektowana została również okładka, która znalazła się na wieczku pudełka, w które książeczka została zapakowana.